Učesnicima će kroz ovaj kurs biti pružena prilika da se upoznaju sa opšte prihvaćenim definicijama pojmova koji su vezani za izgradnji mira, ali i sa specifičnim bosanskohercegovačkim kontekstom, te se upoznaju sa različitim modelima izgradnje mira u BiH i u svijetu, postignutim rezultatima i izazovima u njihovoj primjeni.
Pored teoretskih sadržaja, učesnici će takođe steći znanje o oblicima praktičnog rada na području izgradnje mira, načinima kreiranja samostalnih mirovnih aktivnosti, te u saradnji sa različitim društvenim grupama ili pojedinicima.
Mir i socijalni pokreti
Aleksandra Letić
Programski menadžer u Helsinškom komitet za ljudska prava u RS
Nije potrebno učiti mnogo o teorijama izgradnje mira, pomirenja, toleranicije, jer je to učenje beskorisno i besmisleno ako ga ne pretvorimo u konkretno djelo, napravimo promjenu, koliko god ona djelovala mala. Učiti i naučiti se kako primjeniti to malo teoretskog znanja u svakodnevnom životu čini svakoga od nas pokretačem društvenih promjena, onih malih i onih velikih, i čini nas aktivnim, svjesnim i hrabrim građanima. Aktivno raditi na izgradnji mira znači raditi na sebi i za sebe prvenstveno, a onda i za druge i sa drugima.